Skip to main content

Dve životné drámy vo výnimočnom spracovaní, vianočná rozprávka aj covidová novinka

Na svoje si naživo aj online prídu v decembri aj milovníci tanečného umenia. V programovej ponuke baletu Štátneho divadla Košice sú dve životné drámy vo výnimočnom spracovaní – Denník Anny Frankovej so skvelou Táňou Pauhofovou v hlavnej úlohe v nedeľu 13. decembra na Malej scéne ŠDKE  a v závere roka, v utorok 29. decembra, na rovnakom mieste aj Milada Horáková s Alenou Ďuránovou v titulnej postave. V programe baletu po najkrajších sviatkoch roka nechýba ani najznámejšia baletná rozprávka Luskáčik a portál navstevník.online prinesie premiéru Večera klasického tanca, ktorý vznikol v rámci špeciálnej covidovej dramaturgie projektu Svedectvo MMXX.      

Už v pondelok 7. decembra sa môžete o 20:00 pohodlne usadiť na svoje obľúbené miesto vo vašej obývačke a prostredníctvom portálu navstevnik.online si dopriať príjemný divadelný večer so záznamom baletného predstavenia SMRŤ V BENÁTKACH. Autorský projekt Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej mal premiéru vo februári 2014. Vznikol podľa predlohy známeho nemeckého spisovateľa Thomasa Manna a rozpráva príbeh starnúceho nemeckého spisovateľa, ktorý sa na jeseň svojho života pokúsi zbúrať všetko konvenčné, čo obklopovalo jeho život doteraz a zažíva renesanciu pocitov z nového miesta v Benátkach, ale i túžob, ktoré nikdy predtým necítil.

Po dlhých mesiacoch a vynútenej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu sa do Košíc v nedeľu 13. decembra vráti jedna z najpopulárnejších slovenských herečiek súčasnosti Táňa Pauhofová, aby na Malej scéne ŠDKE divákom opäť priblížila jeden z najznámejších príbehov druhej svetovej vojny v baletnej inscenácii DENNÍK ANNY FRANKOVEJ. Skutočný príbeh židovskej rodiny, ktorá sa skrývala počas druhej svetovej vojny v Amsterdame, ale tesne pred koncom vojny padla za obeť nacistickému vyvražďovaniu, uviedol košický balet v marci 2017 v svetovej premiére autorského experimentálneho tanečného divadla Ondreja Šotha.  

Netradičná doba si žiada netradičné riešenia. Také prináša aj séria tanečných večerov, ktoré pripravil baletný súbor v špeciálnej koronavírusovej dramaturgii ako súčasť celodivadelného projektu Svedectvo MMXX. Prvý z nich, VEČER KLASICKÉHO TANCA, bude mať virtuálnu premiéru v piatok 18. decembra a bude lahôdkou nielen pre milovníkov klasického baletu. Špeciálny hosť, baletná megastar Vladimir Malakhov, spolu so sólistami a zborom baletu predstaví zaujímavé choreografické časti klasického baletného repertoáru divadla, ale aj choreografie svetovej baletnej klasickej literatúry ako Labutie jazero, Spiaca krásavica, Plamene Paríža, Luskáčik, Giselle a ďalšie.

Ani v tomto zvláštnom roku neostanú deti a dospelí bez obľúbenej vianočnej baletnej rozprávky LUSKÁČIK. Rozprávkové bytosti Princ a Myší kráľ, ale aj Klára, dievčatko s dobrým srdcom a odvahou, ožijú v nádhernej hudbe Petra Iljiča Čajkovského v Historickej budove ŠDKE v nedeľu 27. decembra a v pondelok 28. decembra.  

Na záver roka, v utorok 29. decembra, uvedie balet na Malej scéne ŠDKE ďalšie výnimočné spracovanie dramatického osudu ženy, MILADY HORÁKOVEJ, ktorá sa stala symbolom najväčšieho vykonštruovaného komunistického monsterprocesu v 50-ych rokoch minulého storočia v Československu, v ktorom vtedajší totalitný režim popravil a odsúdil desiatky tzv. nepriateľov štátu. V titulnej postave autorskej inscenácie Ondreja Šotha sa predstaví Alena Ďuránová. Balet týmto predstavením symbolicky uzavrie rok, v ktorom sme si pripomenuli 70. výročie popravy výnimočnej osobnosti československých dejín.

BALET ŠDKE V DECEMBRI 2020:

7. 12. 2020 o 20:00 – ONLINE – Thomas Mann, Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková: Smrť v Benátkach (U vás doma) – KÚP VSTUPENKU

13. 12. 2020 o 19:00 – NAŽIVO – Ondrej Šoth, Zuzana Mistríková: Denník Anny Frankovej (Malá scéna ŠDKE) – KÚP VSTUPENKU

18. 12. 2020 o 20:00 – ONLINE – Večer klasického tanca (U vás doma) – KÚP VSTUPENKU

27. 12. 2020 o 16:00 -  NAŽIVO – Peter Iľjič Čajkovskij: Luskáčik (Historická budova ŠDKE) – KÚP VSTUPENKU

28. 12. 2020 o 19:00 -  NAŽIVO – Peter Iľjič Čajkovskij: Luskáčik (Historická budova ŠDKE) – KÚP VSTUPENKU

29. 12. 2020 – NAŽIVO – Ondrej Šoth: Milada Horáková (Malá scéna ŠDKE) - KÚP VSTUPENKU