Skočiť na hlavný obsah

Marija Matios: SLADKÁ DARUSIA (СОЛОДКА ДАРУСЯ)

Hosťujúce predstavenie Národného akademického divadla Ivana Franka z Ivano-Frankivska (Ukrajina)

Premiéra
Dĺžka predstavenia
155 minút s prológom
Miesto predstavenia
Malá scéna

Dráma „Sladká Darusia“ Národného akademického divadla Ivana Franka z ukrajinského Ivano-Frankivska je už dávno legendou a vstúpila do histórie ukrajinského divadla. Divadlo ju prvýkrát uviedlo v roku 2008.  

Rodinná sága, príbeh na tri životy, ktorý rozpráva o sovietskej okupácii západnej Ukrajiny v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Tragédia Dariusinej rodiny je tragédiou celého ukrajinského národa. Lebo ani v súčasnej vojne sa rukopis ruskí okupantov nezmenil – vo filtračných táboroch sladkosťami vybíjajú „pravdu“ z ukrajinských detí.

V centre inscenácie je rozprávanie o trpkom osude Darusie a jej rodičov, zničených sovietskym NKVD počas sovietskej vojenskej predvojnovej a povojnovej okupácie západnej Ukrajiny. Dedinčania považujú nemú Darusiu za bláznivú a vravia jej, že nemôže mať...cukríky.

Trpká pravda Sladkej Darusie, ktorá sa nedá počuť, ale nemožno ju necítiť v jej zvlhnutých očiach a nemých mĺkvych ústach, pulzuje, vybuchuje, prebodáva srdcia a navždy mení tých, ktorí sú jej svedkami. Toto predstavenie rozpráva Ukrajincom o nich samotných, pripomína im nemilosrdné mlynské kamene ich histórie a výšiny ich ducha.

Réžia, scéna, hudobná dramaturgia:Rostyslav Deržypilskyj
Hudobná réžia:Natalia Polovynka
Plastový design:Andrij Kyrylčuk

 

Darusia:Halyna Barankevyč
Ivan Cvyčok:Ihor Zacharčuk
Mychajlo:Roman Luckyj
Matronka:Tetiana Hirnyk
Varvara:Olesia Pasičňak
Marija:Nadija Levčenko
Emgebist:Andrij Felyk
Didušenko:Oleksij Hnatkovskyj
Maleňka Darusia:Solomija Lucka