Skočiť na hlavný obsah

Milan Antol, Adrián Harvan, Vladimír Krausz: MÓRIC BEŇOVSKÝ

Pôvodný slovenský muzikál

Premiéra
Miesto predstavenia
Historická budova

Stredoeurópan Móric Beňovský, narodený v suchozemskej krajine, na Slovensku, z ktorého túžba po slobode a úniku z vyhnanstva na Sibíri urobila uznávaného moreplavca a objaviteľa nových námorných ciest bol totiž v plnom slova zmysle občanom celého vtedajšieho sveta. Narodil sa v mestečku Vrbové vo vtedajšom Uhorsku a jeho doposiaľ nenájdený hrob sa nachádza na východnom myse ostrova Madagaskar. Vo svojom memoárovom diele, ktoré príznačne nazval "Pamäti a cesty" opisuje, kde všade ho zavial osud ale i vietor v plachtách lodí: Poľsko, Rusko, ktorým celý rok putoval do vyhnanstva v Boľšerecku, vtedy ešte ruská Aljaška, čínske Macao, Francúzsko, Anglicko, severná Amerika.

Vie sa, že Móric Beňovský žil, i čo vykonal. V tom zmysle je príbeh muzikálu reálny. Postava Mórica Beňovského, jeho vnútorný svet je fikcia, umelecká predstava tvorcov muzikálu.Veď ak by aj bol Móric Beňovský náš súčasník, nazrieť do duše takého človeka by azda vedel len veľmi vnímavý a duchovne blízky umelec. Móric Beňovský prežil výnimočný život. Ak aj mal o ňom nejakú predstavu, víziu, zveril by sa s ňou - krívajúci mladík, ktorý už v šestnástich rokoch úplne osirel - azda len bútľavým vrbám v rodnom Vrbovom.
Nám Móric Beňovský aj cez 250 ročnú priepasť času odkazuje, aby sme sa nad jeho životom nepozastavovali a aby sme ho nepovažovali za fiktívneho hrdinu.

Každá doba potrebuje takých hrdinov a vždy je ich zúfale málo. Ako keby boli naozaj iba fikciou! Logika jeho života je neúprosná v tom, ako vyhľadával búrku a nie pokoj, ako sa znovu a znovu vrhal do zápasov o spravodlivejší svet. Vždy bol na strane slabších a pridával sa k tým, ktorí pripravovali zmenu. Zapojil sa do povstania porobeného Poľska, ponukol svoju pomoc Georgeovi Washightonovi a bojoval za nezávislosť severoamerických kolónií, za nezávislosť Madagaskaru ... a ak by nebol padol, azda by sme ho videli medzi veľkými postavami francúzskej revolúcie.

Foto: Ján Štovka

BULLETIN
 

Réžia:Milan Antol
Libreto:Milan Antol
Texty piesní: Vladimír Krausz
Hudba: Milan Antol, Adrián Harvan
Aranžovanie hudby:Adrián Harvan
Dramaturgia:Peter Himič
Choreografia: Ivana Kučerová
Scéna:Štefan Hudák
Kostýmy:Silvia Zubajová
Hudobné naštudovanie:Igor Dohovič
Koncertní majstri:Jozef Bikár, Peter Michálik
Korepetície:Júlia Grejtáková, Lukáš Kozubík
Dirigent:Igor Dohovič
Zbormajster: Lukáš Kozubík
Inšpícia:Viera Hronská, Magdaléna Kovalčíková, Erika Marištiaková
Šepkárky:Iveta Vinclavová
Spoluúčinkuje:Orchester a Balet ŠDKE
Móric Beňovský:Juraj Bernáth, Maroš Goga
Afanázia:Kristína Greppelová, Natália Puklušová
Stepanov:Igor Timko, Marián Lukáč 
Zuzana: Veronika Gidová, Tatiana Poláková
Casanova:Ivan Krúpa
Tancmajster:Róbert Šudík
1. dáma:Henrieta Kecerová
2. dáma: Beáta Drotárová
3. dáma: Lívia Dujavová
Dubarry:Dana Košická, Adriana Ballová
Vyslanec:Peter Cibula
1. žena:Boglárka Kovalski
2. žena:Beáta Gogová
Gubernátor: Peter Čižmár, Jozef Úradník
Guvernér:Stanislav Pitoňák
Barrow:Štefan Hundža
1. minister:František Balog
2. minister:Tomáš Diro
Ratna: Peter Raši
1. obchodník a 1. hosť:Juraj Zetyák
2. obchodník a 2. hosť:Andrej Palko
V ďalších postavách:Miroslav Sýkora, Jozef Dzuro, Ján Tóth, Tóbisz Titusz, Juraj Hingis, Sidónia Sabóvá, Alena Fialeková, Dana Mlynárová, Miroslava Rendeková, Eva Nováková, Dana Laššáková Dana, Júlia Ačaiová, Svetlana Tomová, Peter Rolík, Kostiantyn Brandler, Oleksandr Skopintsev, Igor Pashko, Shoko Yamada, Akira Omiya, Jana Hriadeľová, Yuliya Chemitová, Ami Fujikawa, Peter Nagy, Tomáš Harvan, Lukáš Bič, Fany Vargová, Bibiana Bačová, Katarína Frigová, Anastasia Kravtsová, Adriana Vrbová, Tomáš Beličák, Pavol Spišský, Ivan Barla, Dušan Pásztor, Marek Haščák, Michal Demeter, Barbara Išky, Lucia Bujňáková, Michaela Kuchtová, Iveta Vajó-Vladyková, Zuzana Orlovská, Anna Horleková, Anna Trojáková