Skočiť na hlavný obsah

Pocta Jurajovi Kubánkovi už 14. septembra

Balet Štátneho divadla Košice otvorí sezónu 14. septembra o 19:00 hod. v Historickej budove ŠDKE špeciálnym predstavením RODNÁ ZEM: SPOMIENKY NA JURAJA KUBÁNKU, ktorým košické divadlo vzdá hold legende slovenského tanečného umenia Jurajovi Kubánkovi, ktorý navždy odišiel v júli.

Juraj Kubánka bol jedným z priekopníkov choreografie ľudového tanca na Slovensku, ktorý v svojej tvorbe spojil dedičstvo ľudového tanca s moderným náhľadom na tanečné umenie, využívajúc nové vyjadrovacie možnosti. Osobnosť, ktorá ovplyvnila celé generácie tanečníkov na Slovensku i v zahraničí zanechala svoju pečať aj na baletnej scéne v Štátnom divadle Košice a jeho choreografie dodnes zdobia repertoár baletu V sezóne 2008/2009 bol jedným z inscenátorov - choreografom prvého dejstva novej verzie baletu Giselle v réžii Ondreja Šotha, následne spolupracoval s košickým súborom na inscenáciách M. R. Štefánik (2009) a Jánošík (2010).

Naposledy sa v roku 2018 svojimi choreografiami podieľal na úspešnej baletnej inscenácii Rodná zem. „Juraj Kubánka je pre mňa truhlicou veľkého slovenského intelektu, tradícií, bohatosti vzdelania, ktoré má veľmi málo ľudí venujúcich sa tancu na Slovensku. Vždy ma fascinovalo, že vie, ako sa volá každý kopec na Slovensku, ako sa volajú rieky, potoky. Vie všetko o zvykoch, o tradíciách. Je jednoducho obrovskou encyklopédiou Slovenska. Akýmsi historickým diárom folklórneho tanca a je pre nás veľkou cťou, že s ním môžeme - už po štvrtý krát – spolupracovať,“ povedal o výnimočnej osobnosti slovenského tanca pred premiérou Rodnej zeme v októbri 2018 jej režisér a jeden z trojice choreografov, v súčasnosti generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth.

Srdečne pozývame našich divákov a priaznivcov talentu Juraja Kubánku, aby sa spoločne s nami ponorili do rozmanitej krásy slovenského folklóru a uctili si pamiatku "Velikána" pôvodnej ľudovej tvorby.

Vstupenky si môžete zakúpiť tu: https://www.navstevnik.sk/vyber-vstupeniek?eventId=1034583