Skočiť na hlavný obsah

Hosťom v Labuťom jazere prvý sólista baletu SND Artemyj Pyzhov

Po takmer pol druha roku sa v piatok 8. októbra na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice vráti klenot svetového baletného repertoáru – Labutie jazero (P. I. Čajkovskij). V baletnej inscenácii, ktorú s tanečníkmi košického baletu naštudoval v prvej polovici roka 2018 režisér a choreograf Vladimir Malakhov, sa prvýkrát v Košiciach ako hosť predstaví v titulnej postave Princa Siegfrieda prvý sólista baletu Slovenského národného divadla, ruský tanečník Artemyj Pyzhov.

Artemyj Pyzhov s červeným diplomom absolvoval Štátnu baletnú akadémiu v Moskve. Jeho hlavnými pedagógmi boli významné osobnosti ruského baletu: Elena Nikolajeva, Nadežda Vikhreva, Andrej Alferov a Valeria V. Anissimova. Neskôr absolvoval Moskovskú štátnu akadémiu choreografie, odbor choreografie a pedagogiky, kde v roku 2014 získal titul baletného umelca a tanečného pedagóga. Niekoľkokrát sa zúčastnil medzinárodnej baletnej stáži v Spojených štátoch amerických.

V rokoch 2010 – 2014 pôsobil v Ruskom štátnom balete pod vedením národného umelca V. M. Gordejeva. Počas štúdia účinkoval v predstavení Veľkého divadla v Moskve – Márna opatrnosť. V roku 2013 sa zúčastnil na 20. jubilejnom Galakoncerte svetových hviezd v Donecku (Ukrajina). Spolupracoval s tanečnými partnerkami, akými sú napríklad: Tatiana Melnik (Bolotova) - vedúca sólistka baletu Národného divadla v Budapešti, Maria Kochetkova - vedúca sólistka baletu v San Franciscu, Anastasia Soboleva - prvá sólistka baletu Michailovského divadla, Anna Šerbakova - vedúca sólistka Ruského baletu Gordejeva, Julia Zvägina - sólistka Ruského baletu Gordejeva, Marta Navasardian - sólistka baletu v Estónskom národnom divadle, Činara Alizade - sólistka baletu Veľkého divadla v Moskve, Romina Kołodziej - prvá sólistka baletu Slovenského národného divadla, Maria Rudenko - sólistka baletu Slovenského národného divadla. Od toku 2014 je sólistom baletu SND.

Artemyj Pyzhov je držiteľom niekoľkých ocenení a víťazom medzinárodných baletných súťaží, ako napríklad súťaže Arabesque, ktorú vyhral v roku 2012. Je držiteľom zvláštnej ceny Georgea Zoricha ako najlepší tanečník. Získal diplom a cenu La Sylphide za javiskový prejav a kreativitu. Zároveň je aj držiteľom striebornej medaily a laureátom XII. medzinárodnej baletnej súťaže, ceny za najlepšie dueto Veľkého divadla v Moskve z roku 2013. O rok neskôr získal cenu Medzinárodnej federácie baletných súťaží, a je držiteľom titulu Grand prix z medzinárodnej baletnej súťaže v talianskom meste Spoleto.