Skočiť na hlavný obsah

Divadlo si pripomenie 100. výročie smrti M. R. Štefánika

V sobotu 4. mája uplynie sto rokov od tragickej smrti jednej z najväčších osobností slovenskej histórie, Milana Rastislava Štefánika. Štátnikovi európskeho významu je venovaný na Slovensku celý rok 2019 a výročiu udalostí v Ivanke pri Dunaji bude v piatok 3. mája venovaná aj repríza najnovšej inscenácie z tvorivej dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha M. R. Štefánik. Ak ste ešte toto výnimočné predstavenie nevideli máte poslednú príležitosť v tejto sezóne. Vstupenky sú stále k dispozícii.

Šoth sa k téme Štefánika vrátil po desiatich rokoch v úplne novom multimediálnom tanečnom divadle, ktoré malo premiéru v polovici marca. Prvé z roku 2009 mu prinieslo prestížne Krištáľové krídlo. „Keď sme v roku 2009 pripravovali inscenáciu o M.R. Štefánikovi, bola vôbec prvou v divadlách na Slovensku a myslím si, že sme ňou inšpirovali ďalších tvorcov. Aj odvahou, že sme sa do toho vôbec pustili. Bol to náš vtedajší pohľad na jeho životný príbeh. Dnes už vnímame niektoré veci hlbšie a to sa v novej inscenácii odráža. Podieľajú sa na nej aj niektorí noví tvorcovia a interpreti, preto je iná. Pre mňa je na Štefánikovom osude zaujímavý jeho vzťah k otcovi, matke, k rodine. Je veľmi podobný príbehu Exuperyho či Franza Kafku. Sú to veľmi zvláštne prepojenia osobností, ktoré vychádzali z nie práve harmonického rodinného prostredia,“ povedal pred premiérou Šoth, ktorému je podľa vlastných slov ľúto, že sa Štefánikov príbeh a najmä koniec jeho života dodnes manipuluje. „V histórii Slovenska nepoznám hlbší príbeh, ako je ten Štefánikov a viem si predstaviť silný veľkofilm, ktorý by bol určite už nakrútený, keby bol Američan. V roku 2009 ma k vzniku inscenácie inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj archívov, ktoré sme navštívili vo Francúzsku. Po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný a tým pádom má aj nový Štefánik inú tvár,“ dodal Šoth.

„Život Štefánika rozpovedaný od jeho detstva až po smrť Šoth stvárnil zrozumiteľne a zároveň na vysokej estetickej úrovni. Z takejto premiéry odchádzajú ľudia naplnení emóciami, láskou a nádejou…,“ napísal okrem iného v recenzii na najnovší titul v repertoári Baletu ŠDKE portál mojakultura.sk. „Štefánika jednoducho treba vidieť. Je to výnimočné, komplexné dielo plné nádherných scén, skvelých tanečných výkonov a hudby, ktorá rezonuje v duši človeka ešte dlho po vzhliadnutí. Dokonca, dielo tým, že má aj edukačný charakter, by si povinne mali pozrieť všetci mladí ľudia, možno aj na stredných školách, aby sa povedomie o tejto osobnosti európskeho rozmeru v našom štáte konečne dostalo na úroveň, akú si zasluhuje…,“ ukončil recenziu portal mojakultura.sk.