Skočiť na hlavný obsah

BALET GALA Evy Sklyarovej ozdobia svetové hviezdy

Jedinečný hviezdny baletný večer a výnimočný zážitok sľubuje predstavenie BALET GALA, ktoré pripravuje na utorok 29. januára Balet Štátneho divadla Košice. Počas benefičného galavečera venovaného Eve Sklyarovej, dlhoročnej sólistke košického baletu a jednej z najvýraznejších osobností tanečného umenia na Slovensku, sa na javisku Historickej budovy ŠD Košice predstavia v známych baletných kreáciách viaceré hviezdy svetového baletu – tanečník storočia Vladimir Malakhov, prví sólisti Wiener Staatsballet Roman Lazik a Nina Poláková, prvý sólista Staatsballet Berlin Dinu Tamazlacaru – spolu so sólistami a zborom košického baletu.

V programe výnimočného večera uvidia diváci fragmenty z najznámejších svetových baletov Labutie jazero Petra Iľjiča Čajkovského či Don Quijote Ludwiga Minkusa, ale aj jedinečné sólové vystúpenia nielen hostiteľky Evy Sklyarovej, ale aj hostí večera. Chýbať nebudú ani ukážky z inscenácií Ondreja Šotha hraných v Štátnom divadle Košice s jedinečným obsadením, keď sa po boku Evy Sklyarovej predstavia napríklad Vladimir Malakhov či Roman Lazik.

Vladimira Malakhova pozná košické publikum predovšetkým ako choreografa najnovšieho naštudovania Labutieho jazera. S košickým baletom spolupracuje dlhodobo. Rodák z ukrajinského Krivého Rogu študoval na škole moskovského Boľšoho teatra a v roku 1986 sa stal najmladším tanečníkom najvýznamnejšieho divadla v Rusku. Počas svojej kariéry bol prvým sólistom na popredných baletných scénach v Kanade, USA, vo Viedni či Stuttgarte. Po častých hosťovaniach  pôsobil niekoľko rokov v Staatsballet Berlin ako umelecký riaditeľ. Získal viacero prestížnych baletných ocenení a niektorými kritikmi bol na vrchole svojej kariéry označovaný za tanečníka storočia.

Benefičný galavečer prinesie na košické divadelné dosky prvý raz aj ďalšie svetové baletné hviezdy – prvých sólistov popredných európskych baletných scén. Z Wiener Staatsballet pricestujú Roman Lazik, spolužiak Evy Sklyarovej z bratislavského Konzervatória a Nina Poláková.

Rodák z Bratislavy Roman Lazik sa po ukončení štúdia na konzervatóriu stal sólistom Slovenského národného divadla, pôsobil ako sólista aj v izraelskom PACT Ballet, jeho kariéra pokračovala v mníchovskom Bayerisches Staatsballett, kde sa stal prvým sólistom. Vo Viedni pôsobil najprv v balete Wiener Staatsoper a Volksoper a už takmer desať rokov je prvým sólistom Wiener Staatsballett. Vo svojom repertoári má hlavné postavy v klasických produkciách a tvorbe choreografov ako George Balanchine, Jerome Robbins, John Cranko, Kenneth MacMillan, Hans van Manen, Lucinda Childs, John Neumeier, Mats Ek, Jiří Kylián, Graeme Murphy či William Forsythe. Ako hosťujúci sólista sa predstavil v popredných divadlách v Európe aj zámorí. Je držiteľom viacerých slovenských i zahraničných ocenení.

Nina Poláková sa narodila v Trnave. Po úspešnom absolvovaní bratislavského tanečného konzervatória sa stala sólistkou baletu  Slovenského národného divadla. V roku 2005 nastúpila do Wiener Staatsballett, kde bola po troch rokoch menovaná demi-sólistkou a od roku 2011 prvou sólistkou. Vo svojom repertoári má všetky významné klasické baletné postavy v choreografiách takých osobností svetového baletu ako Rudolf Nurejev, Kennethi MacMillan, Elena Tschernischova,  Gyula Harangozó, Vladimir Malakhov, Peter Wright a mnohí ďalší. Hosťovala v mnohých európskych krajinách, ale aj v zámorí či Ázii. Okrem viacerých iných ocenení získala v roku 2003 Cenu Philip Morris ako Najlepšiu ženská tanečnica na Slovensku.

Prvý raz sa v Košiciach predstaví aj rodák z moldavského Kišiňova Dinu Tamazlacaru, ktorý je v súčasnosti prvým tanečníkom Staatsballet Berlin. Balet študoval na Národnej baletnej škole v Kišiňove, neskôr na Viedenskom baletnom konzervatóriu v triede Maxima Abzalova. V Berlíne pôsobí od roku 2000, keď získal angažmán v tamojšom divadle Unter den Linden. Od roku 2004 pôsobí v Staatsballet Berlin. Je hlavným hosťom  Teatro Comunale v talianskej Florencii, Teatro Arcimboldi v Miláne, pravidelne hosťuje v operných domoch v Ríme, Tokiu, Bukurešti, Belehrade, ale aj v Bratislave. Jeho repertoár zahŕňa hlavné úlohy v klasických aj súčasných baletoch. Je držiteľom viacerých medzinárodných baletných ocenení.