Skočiť na hlavný obsah

Anton Korenči

Absolvoval divadelnú réžiu a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v ročníku prof. Vladimíra Strniska. Na Katedre réžie a dramaturgie pôsobil neskôr aj pedagogicky. Spolupracuje so Slovenským národným divadlom, Štátnym divadlom Košice, Slovenským rozhlasom, Bratislavským bábkovým divadlom či Divadlom Alexandra Duchnoviča – spolu režíroval viac než 30 divadelných inscenácií.

V roku 2017 založil nezávislú platformu pre profesionálne performatívne umenie AntiTeatro, ktorej zakladajúca a reprezentatívna inscenácia na motívy eseje Eliasa Canettiho s názvom Masa&Moc bola nominovaná Akadémiou divadelných tvorcov na cenu Inscenácia sezóny 2018/2019.

V roku 2020 prednášal o ďalšom projekte Anti Teatra Zánik Západu online na Stanfordovej univerzite (2020).

Od roku 2020 je riaditeľom Činohry Štátneho divadla Košice. V Opere ŠDKE režíroval počas pandémie projekty dramaturgickej línie Svedectvo MMXX: „Manželstvo v piesňach“ (Alma a Gustáv Mahler), Giuseppe Verdi: La Traviata / Alexandre Dumas ml.: Dáma s kaméliami a operné inscenácie Tosca (G. Puccini) a Roberto Devereux (G. Donizetti). Pre Činohru ŠDKE režíroval inscenácie Besy, Oidipus a momentálne pripravuje inscenáciu Titus Andronicus od W. Shakespeara.