Skočiť na hlavný obsah

HENRYK GÓRECKI: 3. SYMFÓNIA

Pozoruhodná "Symfónia žalostných piesní" so Slávkou Zámečníkovou

Premiéra
Miesto predstavenia
U vás doma

Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho (1933 - 2010) , "Symfónia žalostných piesní", na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov.

Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby? Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne.

3. symfóniu Henryka Góreckeho naštuduje Peter Valentovič s úspešnou slovenskou sopranistkou Slávkou Zámečníkovou a orchestrom Opery ŠDKE. Slávka Zámečníková je sólistkou súboru Viedenskej štátnej opery, kde okrem iného na konci minulej sezóny stvárnila titulnú rolu v Monteverdiho Korunovácie Poppey a patrí k našim najlepším spevákom mladšej generácie.