Skočiť na hlavný obsah

Franz Schubert: ZIMNÁ CESTA (WINTERREISE)

Inscenovaný piesňový cyklus

Premiéra
Dĺžka predstavenia
70 minút
Miesto predstavenia
Historická budova

V roku 1827 sa ocitá Franz Schubert opätovne vo viedenskej nemocnici a začína tam komponovať svoju "Zimnú cestu" - piesňový cyklus na básne Wilhelma Müllera. Tuší už svoju smrť? Trpí na syfilis a zostáva mu ešte 20 mesiacov života. Vo svojom poslednom roku života píše Schubert, podobne ako Mozart, hlboko inšpirované kompozície. Jeho denník je však stále úsečnejší - izolácia, chlad, popretie života: "Tou cestou musím ísť, ktorou sa ešte nik nevrátil".

"Zimná cesta je existencionálnou výpoveďou mladého muža, ktorý zažíva nešťastnú lásku a vydáva sa na cestu zimnou krajinou a v širšom zmysle aj filozofickým vyjadrením človeka na ceste životom. Sme poctení, že naše divadlo v týchto náročných časoch mohlo privítať svetoznámeho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, ktorý do Košíc prináša exkluzívny piesňový recitál Franza Schuberta Zimná cesta, spolu s klaviristom Róbertom Pechancom. Ďakujeme riaditeľke Konzervatória, pani Anete  Hollej za zapožičanie výborného koncertného krídla Steinway pre túto nahrávku. “ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.

Piesňový cyklus „Zimná cesta“ už Pavol Bršlík s veľkým úspechom koncertne uviedol pred poldruha rokom v Bratislave, spolu s klaviristom Amirom Katzom. Na týchto koncertoch obaja umelci spoločne uviedli do života aj rovnomenné CD. 

"Dvadsaťštyri piesní (ich dĺžka sa pohybuje od vyše piatich minút do vyše jednej) tvorí kontrastný, cca 75-minútový oblúk, naplnený rozmanitými náladami, sprevádzajúcimi dušu pútnika mrazivou krajinou s beznádejným koncom. Pavol Bršlík s Amirom Katzom ju poňali – tu sa ťažko hľadá vhodný výraz – s majstrovskou vierohodnosťou. Stavil by som sa, že by silou citového náboja dojali aj samotného Schuberta... " napísal v recenzii na koncert hudobný kritik Pavel Unger.

Diváci sa môžu tešiť na výnimočný hudobný a scénický zážitok v réžii Antona Korenčiho, ktorý je umocnený vizuálne živým umením Bei Kolbašovskej.

Koncept:Roland Khern Tóth
Réžia:Anton Korenči
Dramaturgia:Stanislav Trnovský
Pohybová spolupráca:Andrej Petrovič
Scéna:Pavol Juráš
Video art:Bea Kolbašovská
Fotografie:Joseph Marčinský

 

Tenor: Pavol Bršlík

Klavír: Róbert Pechanec

Tlačové správy
Napísali o predstavení: