Skočiť na hlavný obsah

V Bohéme opäť tenor s vysokým C

Aj decembrová repríza Bohémy, jednej z najhranejších opier Giacoma Pucciniho, ponúkne v utorok 11. decembra o 19:00 v Historickej budove Štátneho divadla Košice nielen milovníkom opery jedinečný zážitok. V postave Rodolfa sa opäť predstaví vynikajú taliansky sólista Paolo Lardizzone a v Košiciach budú diváci opäť počuť v akcii tenoristu s vysokým C. Pod taktovkou šéfdirigenta opery Viniciusa Kattaha sa v inscenácii českého režiséra Michaela Taranta okrem charizmatického Paola predstavia aj domáci a hosťujúci sólisti -  Janette Zsigová ako Mimi, Aneta Hollá ako Musetta, Marek Gurbaľ ako Marcello, Martin Kovács ako Schaunard, Michal Onufer ako Colline, Juraj Peter ako Benoit, František Balún ako Alcindor, Zdenko Vislocký ako Parpignol, Martin Potoma ako Seržant a Pavol Spišský ako ako Colník.  

Taliansky tenorista Paolo Lardizzone sa narodil v meste Militello vo Val di Catania. Štúdiu spevu sa začal venovať u Giacoma Rocchettiho, neskôr u Nazzarena Antinoriho na Akadémii Beniamina Gigliho a nakoniec študoval u Renata Brusona. V súčasnosti pôsobí v Plzni v Českej republike a v meste Camerata Picena v provincii Ancona v Taliansku. Debutoval v roku 2007 ako Manrico vo Verdiho Trubadúrovi na festivale Sforza Castle v Miláne. V roku 2008 debutoval s veľkým úspechom ako Vojvoda z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi v réžii P. Gelminiho. Vo svojom repertoári má tiež postavy ako Macduff v Macbethovi, De Grieux v Pucciniho Manon Lescaut, ďalej postavy Maria Cavaradossiho v Tosce, Turiddu v Mascagniho Sedliackej cti, Don José v Bizetovej  Carmen a ďalšie.

V sezóne 2010/2011 debutoval ako Alfredo vo Verdiho La Traviate a ako Calaf v Pucciniho Turandot. V sezóne 2013/2014 opäť spieval postavu Alfreda z La Traviaty na Pekinskom hudobnom festivale. V Parme a Bologni si zaspieval postavu Vojvodu z Mantovy. Postavu Maria Cavaradossiho si zaspieval a v Teatro Lirico Sperimentale v Spolete. V roku 2013 účinkoval v Chorvátskom národnom divadle v Splite ako Arrigo vo Verdiho Sicílskych nešporách a v roku 2014 ako Faust v Boitovom Mefistofelovi.

V októbri 2014 a opäť v roku 2015 spieval ako Radames v monumentálnej inscenácii Verdiho Aidy v Káhirskej opere v Egypte. V decembri 2014 účinkoval ako Mario Cavaradossi v Tosce na Pucciniho festivale v Torre del Lago pri príležitosti otvorenia múzea Villa Argentina v meste Viareggio.

V roku 2014 začal Paolo Lardizzone  spolupracovať s Divadlom J. K. Tyla v Plzni, kde debutoval ako Radames v Aide. V ďalšej sezóne českých divákov nesporne zaujal svojou interpretáciou postáv Turiddu v Sedliackej cti a Cania v Komediantoch.  V roku 2015 debutoval v jednej z najnáročnejších tenorových postáv, keď spieval Edgara v rovnomenne opere Giacoma Pucciniho. Za svoj výkon bol nominovaný na prestížnu českú divadelnú cenu Thálie.

V posledných rokoch do jeho repertoáru pribudli postavy Pinkertona v Pucciniho opere Madama Butterfly,  Giasoneho v opere Luigiho Cherubiniho, Medea, Laertesa v opere Hamlet od Thomasa Ambroise, ale aj Polioneho v Belliniho Norme, v ktorej sa predstavil v krakovskej opere. Okrem Plzne účinkoval u našich západných susedov aj v Liberci, Českých Budějoviciach, už druhý rok spolupracuje aj so Štátnou operou v Banskej Bystrici. V blízkej budúcnosti sa črtá jeho spolupráca s Jekaterinburským štátnym akademickým divadlom opery a baletu v Rusku, kde bude debutovať ako Calaf v Pucciniho Turandotovi. Debut ho čaká aj v Poľskom národnom divadle vo Varšave v postave Pinkertona v Madama Butterfly.