Skočiť na hlavný obsah

Návrat skvelých hostí v Rigolettovi

Repríza opery Giuseppe Verdiho Rigoletto prinesie v stredu 4. októbra aj návraty výnimočných hostí na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice. V postave Vojvodu z Mantovy sa vráti  talentovaný maďarský tenorista Péter Balczó a v postave Rigoletta ukrajinský barytonista Andrij Shkurhan. V ďalších postavách sa predstavia aj výborní domáci sólisti, Michaela Várady ako Gilda, Myroslava Havryliuk ako Maddalena, Michal Onufer ako Sparafucile, Marián Lukáč ako Monterone či Marek Gurbaľ ako Marullo. V ďalších sólových postavách uvidia diváci pod taktovkou Maroša Potokára Zuzanu Orlovskú, Antona Baculíka, Martina Kovácsa, Evu Novákovú, Pavla Spišského a Lenku Trojákovú.

Talentovaný 34-ročný rodák z Debrecína Péter Balcsó vyštudoval operný spev na Vysokej hudobnej škole Zoltána Kodályho v rodnom meste u Vilhelminy Papp a na Hudobnej fakulte Debrecínskej univerzity u Évy Mohos Nagy. Svoje spevácke umenie si zdokonaľoval aj na Kunstuniversität Graz u profesorky Claudie Rüggeberg a v majstrovských kurzoch Mirelly Freni, Dénesa Gulyása a Júlie Hamari. Ako sólista debutoval v Csonai Szinház v rodnom meste. Už počas štúdií bol finalistom Medzinárodnej speváckej súťaže v rakúskom Deutschlandsbergu a špeciálne ceny získal dvakrát aj na Speváckej súťaže Józsefa Simándyho v maďarskom Szegede. Vo fínskom meste Jyväskyla bol v roku 2009 bronzový na speváckej súťaži špecializovaného televízneho kanála Mezzo. Na festivale Armel Opera v Maďarsku získal v roku 2010 ocenenie za najvýraznejší mužský spevácky výkon (postava Alfreda Germonta v La Traviate). V tom istom roku bol druhý na Medzinárodnej speváckej súťaži Gianlucu Ricciho v talianskom Montefiora Conca a o rok neskôr na Medzinárodnej speváckej súťaži G. Pucciniho získal Zvláštnu cena Teatro Comunale di Bologna. Okrem toho je držiteľom viacerých divadelných operných ocenení v Maďarsku. V súčasnosti je sólistom Maďarskej národnej opery v Budapešti, ale má za sebou aj úspešné hosťovania v divadlách v Rumunsku, Slovinsku či Ománe a samozrejme na viacerých operných a operetných scénach v Maďarsku.  

Rodák z ukrajinského mesta Sambor Andrij Shurkhan patrí vďaka svojmu vzdelaniu k zaujímavým postavám opernej scény. Narodil sa v poľsko-ukrajinskej rodine profesionálnych hudobníkov a ešte predtým ako sa začal naplno venovať hudbe vyštudoval na univerzite v ukrajinskom meste Černivci informatiku a aplikovanú matematiku. Od roku 1983 študoval na vokálnej fakulte Akadémie hudobných umení M. Lysenka vo Ľvove a napokon v roku 1998 úspešne ukončil na Varšavskej univerzite aj štúdium filologickej fakulty v odboroch poľský jazyk a prekladateľ z ukrajinského a ruského jazyka. V roku 1991 sa stal sólistom Teatru Wielkeho v poľskej v Lodži, v kariére pokračoval v Opere Wrocławskej a v rokoch 1995 – 2000 bol sólistom poľskej Národnej opery vo Varšave. Okrem toho účinkoval vo viac ako 50 prvotriednych úlohách aj na svetových operných scénach nielen v Európe, ale aj v Južnej Amerike a USA. Je laureátom 11 medzinárodných speváckych súťaží, nositeľom titulu zaslúžilý umelec Ukrajiny a Ukrajinskej národnej ceny Tarasa Ševčenka. Zároveň získal viaceré štátne vyznamenania Ukrajiny a je aj čestným občanom Kyjeva. Od roku 1999 pôsobí aj v českej republike ako hosťujúci sólista v divadlách v Brne, Ostrave, Opave a Liberci.