Skočiť na hlavný obsah

Do jaskynného divadla cestuje Verdiho Falstaff

Operný súbor Štátneho divadla Košice opäť ukončí sezónu 2017/2018 v netradičnom prostredí Jaskynného divadla (Barlangszínház) v maďarskej obci Fertőrákos neďaleko Šoprone. V piatok 13. júla a v sobotu 14. júla tu uvedie dve predstavenia opery Giuseppe Verdiho Falstaff, ktorú so súborom na začiatku sezóny režijne pripravil svetoznámy oscarový režisér Jiří Menzel.

Pod taktovkou Martina Leginusa sa predstavia orchester a zbor opery a dve sólistické obsadenia. V piatok 13. júla si diváci vychutnajú výkony Petra Mikuláša (Sir John Falstaff), Mariána Lukáča (Ford), Tatiany Paľovčíkovej (Mrs. Alice Ford), Maksyma Kutsenka (Fenton), Adriany Banásovej (Nannetta), Pabla Cameselleho (Dott. Cajus), Václava Morysa (Bardolfo), Michala Onufera (Pistola), Myroslavy Havryliuk (Mrs. Meg Page), Gabriely Hübnerovej (Mrs. Quickly) a Jozefa Úradníka (Krčmár).  V sobotu 14. júla kolegov vytriedajú Jiří Přibyl (Sir John Falstaff), Martin Gyimesi (Fenton), Jaroslav Dvorský (Dott. Cajus), Anton Baculík (Bardolfo) a Janette Zsigová (Mrs. Meg Page).

Jaskynné divadlo (Barlangszínház) je umiestnené v dnes už nevyužívanom kameňolome v obci Fertőrákos. O usporiadaní exteriérových divadelných predstavení v tomto netradičnom prostredí ako prvý uvažoval známy skladateľ a dirigent Ernő Dohnányi (1877-1960). V roku 1937 objavil lom barytonista Ferenc Koh a 27. júna toho istého roku tu usporiadal prvú divadelnú produkciu, ktorú videlo takmer 1500 divákov a pri ktorej hrali speváci a herci pri svetle fakieľ. Hralo sa vtedy ešte pred samotnými priestormi vyhĺbených jaskýň, a keďže počasie bolo nevyspytateľné, začalo sa po vojne uvažovať o využití veľkých hál, ktoré vznikli vyťažením kameňa. György Várady – riaditeľ divadla Kisfaludy Színház z Győru – sa výrazne pričinil o to, že na konci šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo vybudované Jaskynné divadlo (Barlangszínház) so 743 miestami pre divákov, v ktorom sa prvé predstavenie odohralo 27. júna 1970. Prvou veľkou rekonštrukciou prešlo divadlo v roku 1985, ďalšiu veľkú rekonštrukciu realizovali aj s podporou Európskej únie v rokoch 2012 – 2015. V súčasnosti je priestor vybavený modernou javiskovou technikou, zázemím pre umelcov a ponúka 760 vyhrievaných miest na sedenie. Jaskynné divadlo bolo znovuotvorené 19. júna 2015 a už 10. a 11. júla 2015 sa do Fertőrákosu vrátila aj košická opera, ktorá tu uviedla dve predstavenie operných jednoaktoviek Sedliacka česť a Komedianti. Po ročnej prestávke sa opera v jaskynnom divadle predstavila aj vlani dvoma uvedeniami opery Giuseppe Verdiho Nabucco.