Skočiť na hlavný obsah

V divadelnom kine DOSKAMI ocenená vynikajúca Medeia

Už dnes, v pondelok 20. apríla, môžete v pohodlí vášho domova prežiť ďalší skvelý divadelný večer. Cinema Theatre Štátneho divadla Košice vám o 20:00 ponúkne vynikajúcu inscenáciu klasickej antickej drámy Medeia, ktorá po svojej premiére na konci marca 2009 zarezonovala v slovenskom divadelnom svete a bola nominovaná na ocenenie DOSKY za sezónu 2008/2009 až v štyroch kategóriách – režisér Michal Vajdička v kategórii Najlepšia réžia, Dana Košická v kategórii Najlepší ženský herecký výkon, Pavol Andraško v kategórii Najlepšia scénografia a Marián Čekovský v kategórii Najlepšia scénická hudba. Napokon zo štyroch nominácii sa DOSKY ušli práve Mariánovi Čekovskému za hudbu. Do hľadiska, ktoré je u každého z vás doma, pozývame samozrejme aj  žiakov a študentov, ktorí môžu absolvovať zaujímavú „online“ vyučovaciu hodinu spojenú s návštevou divadla. Cinema Theatre vysiela vždy v pondelok a vo štvrtok a ak sa stanete odberateľmi YOUTUBE kanála Štátneho divadla Košice dostanete avízo na každé vysielanie. Dôležité upozornenie – záznamy inscenácií vysielame ako tzv. stream, takže je ich možné sledovať len v presne určenom čase.  

Euripidesova Medeia je klasickou antickou tragédiou vychádzajúcou z gréckej mytológie, ktorá otvára množstvo diskusií o nežnejšom či slabšom pohlaví. Príbeh ohrdnutej lásky kolchidskej čarodejnice je aj po takmer 2 500 rokoch od napísania prekvapujúco aktuálny. Rozpráva o jej láske Iásonovi, kvôli ktorému Medeia, jeho manželka, zradila celú svoju rodinu, vlasť a ktorému obetovala všetko. Iáson ju však odvrhol pre lásku k inej žene, s ktorou sa mu ponúkal aj spoločenský postup. Za láskou a zradou ide ruku v ruke pomsta. Práve tá sa stane pre Medeiu typickou. Okrem Iásonovej mladej ženy, ktorú zahubí, zasiahne aj ich dve spoločné deti. „Najťažšie asi bolo predstaviť si, kedy je človek schopný urobiť niečo také, ako urobila naša hlavná hrdinka. Aby som mohla niečo také na tom javisku zrealizovať, musím tomu sama uveriť, že som tým človekom, ktorý má tento problém," prezradila pred premiérou Dana Košická, stvárňujúca postavu Medei. V inscenácii sa podľa nej snažili ukázať, že človek bol konať donútený niečím, nejakými okolnosťami. „Nie je to postavené jednoznačne tak, že aha, zlá žena, ktorá surovo zabila svoje deti. Divák bude rozmýšľať nad tým, čo ju k tomu viedlo, prečo to urobila. Ak by sa nedostala do situácie, že je dotlačená tými okolnosťami, bola by z nej úžasná milujúca žena a matka," dodala Dana Košická.

Inscenácia v réžii Michala Vajdičku zarezonovala nielen u divadelného publika, ale aj medzi odbornou verejnosťou. „Uplynulá divadelná sezóna 2008/2009 nám darovala radosť zo stretnutia s antikou. V činohre Štátneho divadla v Košiciach sa zrodila inscenácia, ktorá je zbavená pachu naftalínu. Dva a pol tisícročia stará hra vstupuje do dialógu so súčasným publikom, komunikuje s ním súčasným divadelným jazykom, vyvoláva vzrušenie a búrlivú emocionálnu reakciu. Prináša originálnu interpretáciu textu; novú, neopakovateľnú, slovenskú Medeiu Dany Košickej a zrelý, vyrovnaný výkon celého hereckého ansámblu. V Košiciach vznikla inscenácia, ktorá patrí na čestné miesto v dejinách divadelného osvojovania antiky na Slovensku,“ napísala v recenzii v roku 2009 Nadežda Lindovská. Košickú Medeiu videli okrem domáceho publika aj diváci v Bratislave, Martine či v Prahe.