Skočiť na hlavný obsah

Osemdesiatka Jánošíka, sto sedemdesiatka „mužov“

Posledný aprílový piatok, 26. apríl,  prinesie do histórie Štátneho divadla Košice dve štatisticky zaujímavé čísla. O 19:00 hod. bude mať v Historickej budove ŠDKE svoju 80. reprízu tanečné predstavenie Jánošík, v rovnakom čase odohrajú na Malej scéne ŠDKE traja herci 170. reprízu úspešnej komédie Všetko o mužoch. Ak chcete byť pri jubilejných predstaveniach, ešte stále máme k dispozícii niekoľko vstupeniek.

Jánošík z tvorivej dielne choreografa a režiséra Ondreja Šotha vstúpil na scénu košického divadla pre deviatimi rokmi. V tanečnom divadle Šoth spolu so scenáristkou Zuzanou Mistríkovou ponúkli väčší priestor slovenským ľudovým tradíciám a predstavenie je ozvláštnené aj živou ľudovou hudbou v podaní kapely Milana Rendoša. Jánošíkov príbeh ponúka prvky tragikomédie so značnou dávkou humoru a irónie a úplne nový pohľad na jednu z najväčších legiend slovenskej histórie.

Hra chorvátskeho dramatika Mira Gavrana Všetko o mužoch je voľným pokračovaním jeho komédie Všetko o ženách, ktorú košické divadlo tiež prednedávnom s veľkým úspechom hrávalo na Malej scéne ŠDKE. Gavran ironicky odhaľuje svet priateľstva i rivality mužov, partnerského trojuholníka či gaunerstva, v Košiciach v réžii Dušana Bajina. Ten v svojom naštudovaní pred vyše dvanástimi rokmi trojici hercov Michal Soltész, Róbert Šudík a Radoslav Hudec naordinoval aj neúplný pánsky striptíz, ktorý stále láka nielen nežnejšie pohlavie, ale spolu s vtipnými textami nastaví zrkadlo aj tomu silnejšiemu.