Skočiť na hlavný obsah

Karol Horák, Michal Ditte, Michal Baláž: BORODÁČ alebo Tri sestry

Svetová premiéra pôvodnej slovenskej hry venovanej 100. výročiu slovenského profesionálneho divadla

Inscenácia s názvom Borodáč je súčasťou osláv 100. výročia profesionálneho divadla na Slovensku. Janko Borodáč patrí k dôležitým zakladateľským osobnostiam slovenského profesionálneho divadla a je nerozlučne spätý so vznikom SND ale i so Štátnym divadlom Košice. Turbulentný profesionálny, ale i osobný život je dôležitým pohľadom na dejiny slovenského divadla, na politiku, na myslenie o kultúre, na uvažovanie o etike i estetike medzi rokmi 1920 až 1980. Janko Borodáč mal výrazný vplyv na vývoj a smerovanie slovenského divadla, stal sa súčasťou dôležitých politických zlomov. Jeho životný príbeh nie je len príbehom umelca, ale aj muža a pedagóga. Je strojcom a nositeľom dedičstva, s ktorým sa musela vysporiadať každá divadelná generácia. Konečne aj tá naša.

Pôvodnú hru vytvoria slovenskí autori Karol Horák, Michal Ditte, Michal Baláž. Každý z nich je zástupca rôznej generácie i poetiky, a preto prinesú aj rôzne pohľady na osobnosť tak kľúčovú, dramatickú ale i kontroverznú. Bude to návrat ku koreňom, bude to návrat k divadlu, bude to návrat k vzťahom. 

Touto inscenáciou Štátne divadlo Košice pokračuje v dramaturgickej línii, v ktorej skúma dejiny mesta a miesta i osobností Košíc.

Réžia:Júlia Rázusová
Odborný konzultant:Peter Himič, Karol Mišovic
Scéna a kostýmy:Markéta Plachá
Hudba:Michal Paľko
Dramaturgia:Miriam Kičiňová, Peter Himič
Koncept  a úprava:Júlia Rázusová

 

Matej Erby, a.h./Martin Stolár
Stanislav Pitoňák
Alena Ďuránová
Tatiana Poláková
Adriana Ballová
Ľuba Blaškovičová
Jakub Kuka
Juraj Zetyák
Tomáš Diro
Róbert Šudík